Garaż

wiedza

Salon

ilustracje przygotowała Joanna Gniady

Salon, zwany również pokojem gościnnym, dziennym albo telewizyjnym, to zazwyczaj ulubione miejsce domowników do spędzania wolnego czasu. To przestrzeń wspólna, a więc musi spełniać potrzeby całej rodziny.

pokoj 1

Miękka kanapa do oglądania telewizji, wygodny fotel do czytania, puszysty dywan do leżenia na brzuchu. Każdy znajdzie w salonie coś dla siebie. Poza tym jest to pokój reprezentacyjny, zazwyczaj tu zapraszamy gości.

1 vitra polder sofa 3

Sofa, zwana też kanapą, jest często największym meblem w salonie. Zazwyczaj jest miękka i bardzo wygodna. Chyba każdy lubi się na niej wylegiwać. Tapczan, znany również jako wersalka, jest rodzajem sofy, którą można rozkładać. Dzięki temu może służyć nie tylko do siedzenia, ale i do spania. To świetne rozwiązanie w niedużych mieszkaniach lub gdy goście zostają na noc.

4 fotel bujany 1

2 fotel 2

3 szezlong 1

Szezlong (czyli coś pomiędzy kanapą a fotelem, ma bardzo długie siedzisko i oparcie) kanapa, fotel i tapczan są obite, to znaczy, że pokryte są materiałem. Można też powiedzieć, że mebel jest tapicerowany, a materiał, którym jest obity to tapicerka.

Co jeszcze jest tapicerowane? Zajrzyj do garażu.

A czy w twoim salonie jest telewizor?

Dizajnerzy projektując telewizory mają trudny orzech do zgryzienia – mogą robić tylko to, na co pozwala technologia. Dlatego też wszystkie telewizory są do siebie takie podobne.

telewizor

Telewizor jest przykładem sprzętu elektronicznego, zwanego w skrócie RTV. Ten tajemniczy skrót pochodzi od słów radio (R) i telewizja (TV).

W większości telewizory są płaskie i mają ogromy ekran, ale warto wiedzieć, że kiedyś były zbudowane z dużego i ciężkiego kineskopu. Sprawiał on, że telewizory zajmowały sporo miejsca, choć ich ekran wcale nie był duży. Rozwijająca się technologia pozwala uzyskać obraz dzięki cząsteczkom ciekłego kryształu (telewizory LCD) lub gazu (telewizory plazmowe).

Graficy na salonach

W salonie często leżą też gazety, książki, a na ścianach wiszą plakaty. To dzieła grafików, którzy projektują wszystkie drukowane materiały, a także strony internetowe, gry komputerowe i aplikacje. Zajmują się przede wszystkim ich wyglądem – decydują o kolorze, formacie, kształcie liter i układzie tekstu, przygotowują też ilustracje oraz dbają o jakość użytych w projekcie zdjęć.

Graficy korzystają najczęściej z komputerów i specjalistycznych programów, ale czasami zaczynają pracę nad projektem od szkicowania ręcznego. Mogą też ze sobą łączyć obie te techniki. Gdy projekt jest gotowy, trafia do drukarni. Tam jest drukowany na rozmaitych tworzywach – papierze, kartonie, folii, plastiku, a nawet tkaninie czy drewnie!

Projektanci graficzni często współpracują z programistami, redaktorami czy drukarzami, ponieważ ich projekty muszą nie tylko dobrze wyglądać, ale też być wygodne w użyciu i stworzone z pomocą innych specjalistów.

Prace grafików znajdziesz nie tylko w domu!

Zobacz czym jeszcze zajmują się projektanci graficzni. Poniżej znajdziesz kilka ważnych pojęć:

logo typo system identyfikacji wizualnej

  • logo/logotyp – to znak graficzny, czyli czytelny i schematyczny obraz czasami połączony z literami. Widząc go na przykład na samochodzie od razu rozpoznajemy jego markę.
  • typografia – inaczej liternictwo. Dotyczy liter i ich projektowania, na przykład nowych czcionek czy krojów pisma zwanych także fontami, a także sposobów ich użycia: w książkach, gazetach, na plakatach i innych drukach. Typografia obejmuje również znaki interpunkcyjne, takie jak kropka, przecinek albo wykrzyknik.
  • system identyfikacji wizualnej – to powtarzające się znaki, kolory, kształty, które układają się w system, czyli spójną całość. Zastosowane we wnętrzu budynku ułatwiają poruszanie się w nim. Mogą to być strzałki, opisy pięter czy tabliczki na drzwiach. System identyfikacji wizualnej stosują także różne firmy, używając logotypu, opakowań i reklam. Miasta wykorzystują system informacji miejskiej składający się z drogowskazów i oznaczeń ważnych punktów.
  • piktogram – znak graficzny opisujący jakieś miejsce lub czynność tylko za pomocą obrazka, bez słów. Piktogramy może odczytać każdy bez względu na język, którym się posługuje. Piktogramami są na przykład oznaczenia na ubraniach [link do zeszytu 1, metka ubraniowa] – pokazują jak o nie dbać, tabliczki na drzwiach toalet – informują która z nich jest dla mężczyzn, a która dla kobiet i wiele znaków drogowych – kierują poruszaniem się pojazdów i pieszych.
  • opakowanie – również jest dziełem projektanta graficznego. Pełni funkcję praktyczną (zabezpiecza produkt) i estetyczną (sprawia, że produkt dobrze wygląda na półce). Opakowanie to także okładka książki, płyty z muzyką lub filmem.
  • plakat, ulotka, folder, billboard – to materiały promocyjne, informujące i zachęcające do udziału w jakimś wydarzeniu lub do zakupu jakiegoś produktu. Billboardy wiesza się na budynkach lub specjalnych stojakach – są ogromne, z kolei plakaty (trochę mniejsze) przykleja się na słupach ogłoszeniowych lub przypina na tablicach, a ulotki i foldery są nieduże i można je wziąć ze sobą.

img 0725

Zerknijcie na stronę Stowarzyszenia Twórców Grafiki Użytkowej (STGU), by zobaczyć różnorodne realizacje z zakresu projektowania graficznego.

Uznanie autorstwa - Użycie niekomercyjne - Bez utworów zależnych 3.0 Polska

Sypialnia