Ogród

wiedza

Garaż

ilustracje przygotował Kamil Lach

Dizajnerzy projektują coraz lepsze, wygodniejsze i szybsze środki transportu. Dzięki nim świat zmniejszył się, a odległości nikogo już nie przerażają. Właściwie w ciągu kilkunastu godzin możemy znaleźć się w dowolnym miejscu na ziemi.

Ale póki co jesteśmy w garażu!

Główną funkcją tego pomieszczenia jest zabezpieczenie samochodu oraz innych pojazdów, takich jak rower, skuter, motocykl i traktor, przed kradzieżą i zmienną pogodą.

Bywa i tak, że garaż to trochę graciarnia. Różne rzeczy, dla których brakuje miejsca w domu lądują właśnie tam i czekają na lepsze czasy. Zajrzyjmy więc do środka, by dokładnie zbadać ten teren.

Czy wiesz, że dla samolotów budowane są hangary, a dla tramwajów i autobusów zajezdnie?

3d garaz grafika 4

Kiedyś ludzie przemieszczali się pieszo, czyli na swoich nogach albo korzystali z pomocy zwierząt. Konie, osły, wielbłądy, a nawet słonie czy renifery pozwalały na przewóz osób i rzeczy. W niektórych miejscach na świecie nadal korzysta się z tego sposobu podróżowania.

Z czasem powstawały jednak inne formy transportu i tu wkroczyli dizajnerzy. Pociągi, samochody, statki czy samoloty są wynikiem bardzo szczegółowych projektów. To dzięki specjalistycznej wiedzy projektantów możemy na różne sposoby poruszać się po świecie, a odległości właściwie niewiele dla nas znaczą.

3d garaz grafika 3

Budowa samochodu

Ten pojazd jest zbudowany z bardzo wielu elementów i tworzyw. Omawiając jego budowę najprościej podzielić go na dwie części: podwozie i nadwozie.

Podwozie składa się z części, które sprawiają, że samochód działa. Można je porównać do organów i mięśni w organizmie człowieka. Z kolei w skład nadwozia wchodzą elementy, które osłaniają podwozie i sprawiają, że wszystko trzyma się stabilnie, na miejscu. Zupełnie jak kości i skóra w naszym ciele.

Podwozie to:

  • układ kierowniczy – odpowiada za to, by pojazd jechał prosto i skręcał tak, jak chce tego kierowca
  • układ napędowy, składającego się z silnika, sprzęgła i skrzyni biegów. Pozwala on przenieść energię wytworzoną przez silnik do kół pojazdu. Dzięki temu samochód może się poruszać z różną prędkością.
  • układ hamulcowy, który zatrzymuje samochód, gdy jest on w ruchu i utrzymuje go w jednym miejscu, gdy stoi. Składa się z hamulca nożnego i ręcznego.
  • zawieszenia pojazdu, które łączy koła z resztą samochodu. Składa się między innymi z amortyzatorów i resorów, które odpowiadają za komfort jazdy.

Elementy składowe nadwozia to:

  • rama odpowiadająca za kształt i sztywność pojazdu
  • karoseria, czyli zewnętrzną powłoką samochodu wykonana z metalu pokrytego lakierem w różnych kolorach

3d garaz grafika 2

Tworzywa użyte w samochodzie

  • metal – karoseria, mechanizmy podwozia
  • szkło – szyby boczne, przednia i tylna
  • plastik – zderzak, lampy, elementy wykończenia
  • guma – opony
  • tkanina lub skóra – fotele samochodowe (tapicerka), pasy bezpieczeństwa
  • drewno – elementy wykończenia wnętrza samochodu, tworzywo bardzo rzadko stosowane

Co wiesz o samochodach elektrycznych?

Powstały już w XIX wieku w Szkocji, a zatem w tym samym czasie co samochody spalinowe! Jednak to te ostatnie stały się powszechnie używane. Były tańsze w produkcji i mogły jeździć szybciej. Zaczyna się to zmieniać, bo dzięki rozwojowi techniki, elektryczne samochody mogą mieć coraz lepsze osiągi.

Auta elektryczne posiadają baterie, zwane również akumulatorami. Są one ogromne, bo muszą zawrzeć w sobie dużo energii. To dzięki niej samochód działa. Auto trzeba ładować, podłączając je do prądu na kilka godzin. Taki samochód nie produkuje spalin, jest mniej szkodliwy dla środowiska. Elektryczne auta nie są tak głośne jak spalinowe. Potrafią też odzyskiwać prąd podczas hamowania.

Budowa roweru

Na razie jeszcze nie prowadzisz samochodu, ale na pewno świetnie poruszasz się rowerem, ale czy wiesz jak jest zbudowany?

3d garaz grafika 1

Uznanie autorstwa - Użycie niekomercyjne - Bez utworów zależnych 3.0 Polska

Salon