Nie-jedzenie

działanie

TYPO-PATYKI

scenariusz zabawy

Zabawa pozwala poznać pojęcie typografii poprzez układanie liter i znaków przy użyciu patyków i gałązek.

Uczestnicy
dzieci od 6-go roku życia, mała grupa dziecięca, rodzinna lub praca samodzielna
Czas trwania
minimum 0,5 godziny
Materiały
  • piaskownica, plaża, ścieżka w parku lub ogrodzie – gładka powierzchnia, najlepiej pokryta piaskiem, drobnymi kamykami lub trawą, w warunkach domowych można wykorzystać kuwetę z mąką lub innym drobnym i sypkim materiałem
  • patyki różnej długości i grubości

Zadaniem uczestniczek i uczestników zabawy jest tworzenie z patyków pochodzących z różnych alfabetów liter oraz znaków, układających się stopniowo w słowa. Podstawą będzie dla nas oczywiście alfabet łaciński, ale można skorzystać też z innych, np. japońskiego, gruzińskiego czy cyrylicy.

Warto wybrać pojedyncze słowa, które dzieci – litera po literze – będą układały z patyków. Przygotowane na kartce papieru słowo, np. słońce, 日,მზე, солнце, służy jako wzór do dalszego odwzorowania. Najlepiej robić to po jednej literze, w zależności od miejsca, którym dysponujemy.

Podczas zabawy zwracajmy uwagę na wszystkie szczegóły, postarajmy się wybrać patyki, które najlepiej odwzorowują poszczególne kształty. Bawmy się wielkością patyków, znajdując w naturalnych kształtach gałązek gotowe fragmenty liter i znaków.

Uczestniczki i uczestnicy zabawy nie muszę umieć pisać. Korzystanie z różnych alfabetów będzie dla dzieci ciekawym zadaniem – ich uwaga skupi się na studiowaniu kształtów liter czy znaków. Warto zachęcić je do poszukiwania skojarzeń z poszczególnymi literami czy znakami. Ułożone kształty można fotografować, później składać w animowane sekwencje lub wykorzystywać w inny sposób.

* Pierwsza wersja tej zabawy została stworzona w formie interaktywnego stanowiska w kontekście wystawy „Komorebi”, prezentowanej w Galerii Sztuki Współczesnej BWA Katowice w 2020 roku, której kuratorką była Aneta Zasucha.

6 typopatyki

** Japońskie słowo "Komorebi" oznacza światło słoneczne przenikające przez liście. Przygotowując działanie na ekspozycję przyglądałyśmy się łacińskiemu i japońskiemu zapisowi tego słowa.

KOMOREBI - alfabet łaciński, którego używamy w Polsce

木漏れ日 - znaki kanji używane w Japonii, skąd pochodzi to słowo

こもれび - hiragana, czyli inny, prostszy sposób zapisu dostosowany do japońskiej wymowy

Pytanie o projektowanie fontu w różnych alfabetach wydało nam się dobrym punktem wyjścia do poruszenia tematu typografii – projektowania liter i znaków – zaglądając do salonu, można przeczytać więcej na ten temat.

Uznanie autorstwa - Użycie niekomercyjne - Bez utworów zależnych 3.0 Polska