W miasto!

działanie

Król lew?

scenariusz warsztatów

Warsztat jest okazji do stworzenia plakatów wyborczych dla nie-ludzkich kandydatów i sprawdzenia, jak przebiega proces demokratycznego głosowania.

Uczestnicy
zespoły rodzinne
Czas trwania
2 godziny
Materiały
  • po 2 kartony o wymiarach 50x70cm dla każdego zespołu rodzinnego
  • papier kolorowy (zachęcamy do wybrania ograniczonej palety, np. zielony, czarny, szary, biały)
  • nożyczki
  • klej w sztyfcie
  • czarne markery
  • sznurek
  • śrubokręt (lub inne narzędzie do przedziurkowania grubego kartonu)

Przebieg

  1. Działanie warsztatowe rozpoczynamy od wspólnego wyjaśnienia na czym polegają wybory prezydenckie i jak przebiega głosowanie. Zadaniem rodzin będzie stworzenie plakatu wyborczego dla nie-ludzkiego, czyli zwierzęcego lub roślinnego kandydata na prezydenta. Rozmawiamy z uczestnikami warsztatu o tym, jak by to było gdyby naszym państwem lub miastem rządził np. pies lub dąb.
  2. Zespołu rodzinne losują spośród wcześniej przygotowanych propozycji zwierzęta bądź rośliny (np. gołąb, krowa, mucha, brzoza, perz, storczyk), dla których w dalszej części warsztatu przygotują plakat wyborczy.
  3. Każdy zespół rodzinny, korzystając z dostępnych materiałów, tworzy plakat wyborczy. Warto zwrócić uwagę uczestników na elementy takie jak cechy charakterystyczne danego kandydata, wizerunek kandydata, hasło wyborcze, postulaty, sojuszników itd.
  4. Po wykonaniu plakatów wyborczych łączymy je z kartą do głosowania – dwa kartony łączymy za pomocą sznurków (dziurki w kartonie wykonujemy śrubokrętem) w taki sposób, by dało się je założyć na tułów.
  5. Z tak przygotowanymi plakatami (z przodu) i kartami wyborczymi (na plecach) wychodzimy na ulicę (jeśli nie jest to możliwe głosujemy wewnątrz grupy). Zbieramy głosy przechodniów na swoich kandydatów.
  6. Na koniec podliczamy głosy i ogłaszamy zwycięzcę.
  7. Po skończonej pracy sprzątamy przestrzeń warsztatową.

* Działanie odbyło się w kontekście wystawy "Zoepolis. Dizajn dla roślin i zwierząt" w galerii Dizajn BWA Wrocław w 2017 roku. Zdjęcia: Alicja Kielan / dzięki uprzejmości BWA Wrocław

Uznanie autorstwa - Użycie niekomercyjne - Bez utworów zależnych 3.0 Polska

Do góry nogami