działanie

Meblościanka

scenariusz warsztatów

Warsztat pozwala poznać zagadnienie mebla wielofunkcyjnego zaprojektowanego do małych pomieszczeń.

Uczestnicy
dzieci od 6-go roku życia, grupa przedszkolna, szkolna, rodzinna lub praca samodzielna
Czas trwania
2 godziny
Materiały
  • materiały śmieciowe: tekturowe pudełka i pudełeczka (po butach, herbatach, kremach, zapałkach)
  • taśmy jedno i dwustronne
  • klej w sztyfcie (można również używać kleju na ciepło w pistolecie)
  • nożyczki

Przebieg

  1. Warsztat rozpoczynamy od krótkiej rozmowy dotyczącej projektowania mebli. Z czego powstają i gdzie się je tworzy. Zachęcamy dzieci, by opowiedziały jakie znają typy mebli i sprawdzamy czy rozumieją ich funkcję. Wskazujemy na zależność typu mebla od jego funkcji a także pomieszczenia, w którym ma się znaleźć. Rozmawiamy o materiałach i tworzywach, z których tworzy się meble. Później zastanawiamy się w czym dzieci przechowują zabawki i książki. Wskazujemy na koncept mebli tworzonych z myślą o bardzo małych pomieszczeniach. Co oznacza „wielofunkcyjny” mebel? Jakie funkcje można połączyć w ramach jednego mebla? Opowiadamy krótko o koncepcie meblościanki i czasie, w którym meblościanki zaczęły powstawać.
  2. Po rozmowie przechodzimy do wytłumaczenia zadania warsztatowego, czyli zaprojektowania własnej meblościanki.
  3. Bazę meblościanki tworzymy z kartoników i pudełek. Dzieci sklejają ze sobą pudełka za pomocą taśm czy klejów. Ważne, żeby baza była stabilna, a elementy dobrze sklejone. Pamiętamy o szufladach, wyciąganych blatach czy wysuwanych łóżkach. Zachęcamy dzieci do poszukiwania odpowiednich kształtów wśród materiałów śmieciowych, do budowania z nich większych całości tak jak z kloców.
  4. Ostatni etap to udekorowanie meblościanki. Ważne jest, by próbować zakamuflować fakt, że prototyp zrobiony jest z śmieci. Do tego używamy okleiny imitującej drewno. Markerem możemy dorysować np. gałki lub rączki.
  5. Po zakończonej pracy wszyscy uczestnicy warsztatu wspólnie sprzątają przestrzeń. Później można wykonać dokumentację fotograficzną.

* Działanie odbyło się w kontekście wystawy "Wojna i pokój" prezentowanej w dwóch przestrzeniach BWA Wrocław – galerii Dizajn oraz galerii Szkła i Ceramiki – w 2013 roku.

Uznanie autorstwa - Użycie niekomercyjne - Bez utworów zależnych 3.0 Polska

Pojazdy do ekstrajazdy