Celem warsztatu jest zwrócenie uwagi na rolę dizajnu w projektowaniu środków komunikacji. Warsztat stanowi impuls do rozmowy z dzieckiem nad rolą projektanta w tworzeniu pojazdów, nad jego możliwościami oraz ograniczeniami.
Uczestnicy
dzieci od 6-go roku życia, grupa przedszkolna, szkolna, rodzinna lub praca samodzielna
Czas trwania
2 godziny
Materiały
- Humor
Przebieg
- Warsztat rozpoczynamy od krótkiej rozmowy dotyczącej projektowania pojazdów. Zachęcamy dzieci, by opowiedziały jakie znają środki transportu, jak lubią przemieszczać się. Przypominamy im, że rower, hulajnoga to też środki transportu, w rozmowie zwracamy uwagę na różnorodność sposobów podróżowania. Później zastanawiamy się jak powinien wyglądać wymarzony pojazd? Czy ma jeździć po drodze czy latać w kosmos? Czy ma służyć codziennemu przemieszczaniu się czy tylko dalekim podróżom? Czy ma pomieścić tylko jednego kierowcę czy całą rodzinę? Wskazujemy na zależność pomiędzy wykorzystaniem materiałów do produkcji pojazdów na zewnątrz i wewnątrz a ich przeznaczeniem. Przyglądamy się zastosowaniu metalu, gumy, plastików i szkła.
- Po rozmowie przechodzimy do wytłumaczenia zadania warsztatowego, czyli zaprojektowania wyjątkowego, szalonego pojazdu. Pamiętamy o kołach, skrzydłach czy pantografach: kółka mogą powstać z przeciętych na pół rolek po papierze toaletowym, a wyrzutnie rakietowe ze sklejonych ze sobą trzech rolek. Zachęcamy dzieci do poszukiwania odpowiednich kształtów wśród materiałów śmieciowych, do budowania z nich większych całości tak jak z kloców.
- Bazę pojazdu tworzymy przy pomocy materiałów śmieciowych. Dzieci sklejają ze sobą pudełka, butelki, rolki za pomocą taśm czy klejów. Ważne, żeby baza była stabilna, a elementy dobrze sklejone.
- Ostatni etap to udekorowanie pojazdu. Ważne jest, by próbować zakamuflować fakt, że prototyp zrobiony jest z śmieci. To tego używamy kolorowych papierów czy różnorodnych folii. Podczas dekorowania zastanawiamy się nad takimi elementami jak karoseria i jej właściwości, okna, drzwi, skrzydła czy pływaki.
- Po zakończonej pracy wszyscy uczestnicy warsztatu wspólnie sprzątają przestrzeń. Później można wykonać dokumentację fotograficzną.
Więcej
Uznanie autorstwa - Użycie niekomercyjne - Bez utworów zależnych 3.0 Polska