Kuchnia

wiedza

Pokój dziecięcy

ilustracje przygotowała Marta Przeciszewska

Królestwo dzieci! Ten pokój to mikrokosmos. Miejsce do zabawy, przyjmowania gości, nauki, spania, przechowywania ubrań. To także przestrzeń na niezliczoną ilość rzeczy-skarbów, bez których nie można się obejść. Prawda? Spróbujmy zbadać niezwykły teren, jakim jest pokój dziecięcy.

Zabawki

Dizajnerzy zajmujący się projektowaniem zabawek muszą mieć w sobie coś z dzieci. Zabawki są stare jak świat, bo przecież zawsze były dzieci, które chciały się nimi bawić. Dziś produkuje się je w ogromnych ilościach. Jednak każda, zanim trafi do fabryki, potem sklepu, a na końcu do naszych domów musi zostać zaprojektowana.

Czy wiesz, że czasem zabawki pokazywane są w muzeach i galeriach? Wcale nie są to wystawy tylko dla dzieci!

Zobacz kilka przykładów:

Designer toy

W dosłownym tłumaczeniu z języka angielskiego to dizajnerska zabawka. Ale tym razem nie chodzi o zabawkę dla dzieci, a… dla dorosłych! Designer toys powstały w latach 90-tych XX wieku w Hong Kongu, ale szybko zyskały popularność na całym świecie. Każdą figurkę powołuje do życia projektant, który nadaje jej unikatowe cechy. Są niepowtarzalne! Mogą być zrobione z plastiku, drewna, żywicy, a nawet papieru czy tkaniny. W zależności od tworzywa dokleja, doszywa im się oczy, uszy i inne elementy.

Designer toy to doskonały przykład dizajnu artystycznego.

Te wyjątkowe zabawki kolekcjonuje się, to znaczy zbiera w dużych ilościach ciekawe okazy, a niektóre z nich osiągają zawrotne sumy! Często wypuszczane są w seriach, np. jeden model w różnych kolorach. Warto również dodać, że ich nakład jest limitowany, co oznacza, że ograniczona jest ilość zabawek konkretnego modelu.

Niektórzy kolekcjonują zabawki, nie tylko designer toys. To, czym ty się bawisz może być dla kogoś elementem kolekcji.

dizajn biurko 03

Pokój dziecięcy to nie tylko przestrzeń do zabawy, ale też do nauki. Ważne są książki, wygodne biurko i krzesło.

Jak dobrze zaprojektować biurko?

Musi być dopasowane do wzrostu i sylwetki. Powinno stać przy oknie, ponieważ naturalne światło jest najlepsze dla oczu. Wieczorem konieczne jest dobrze ustawione światło.

Pamiętaj, że praworęczni muszą mieć światło po lewej stronie, a leworęczni po prawej. Więcej o lampach dowiesz się przechodząc do sypialni.

A jeśli chodzi o krzesło, to najlepiej gdy można regulować jego wysokość i oparcie. Może mieć także podłokietniki, czyli poręcze pod łokcie. Siedząc przy biurku Twoje nogi i ręce powinny być zgięte pod kątem 90 stopni – to dobre dla kręgosłupa! Wygoda i komfort pracy przy biurku wpływają na jej jakość, więc to nie przelewki.

dizajn biurko 01

Komoda to mebel z szufladami służący do przechowywania różnych rzeczy, na przykład ubrań albo zabawek. Został zaprojektowany z myślą o porządku.

Komoda, biurko i krzesło, tak jak wiele innych mebli, mogą być wykonane z:

  • litego drewna, czyli po prostu drewna bez żadnych dodatków
  • płyt paździerzowych, które wyglądają jakby były zrobione z setek tysięcy drzazg, dlatego zazwyczaj okleja się je okleinami
  • plastiku, szkła, metalu – we wstępie możesz poznać więcej różnych materiałów.

Sprzątając swój pokój przekonasz się, że o wiele przyjemniej będziesz w nim spędzać czas. Dbając o porządek sprawisz, że rzeczy nie zniszczą się tak szybko i łatwo będzie je znaleźć.

Uznanie autorstwa - Użycie niekomercyjne - Bez utworów zależnych 3.0 Polska

Ogród