Salon

wiedza

Sypialnia

ilustracje przygotowała Aleksandra Błędowska

Sypialnia to pokój, w którym kończymy nasz każdy dzień. To miejsce mające zapewnić spokój i wygodę ponad wszystko! Gdy śpimy nasz organizm zbiera siły na kolejny dzień, więc to niezmiernie ważne, by dobrze się wysypiać. Zobaczmy jakie warunki muszą być spełnione, by sen był regenerujący.

Łóżko

sypialnia budowa lozka

W sypialni oczywiście najważniejsze jest łóżko. Nasze potrzeby są różnorodne, więc projektanci myślą o wszystkich. Bezpieczne łóżko dla niemowlaka, podwójne dla pary, a ortopedyczne dla osoby niepełnosprawnej.

Prawdopodobnie nikt nie wie jak powinno być zaprojektowane idealne łóżko, ale istnieje kilka wskazówek. Wiadomo, że powinno być o 15 cm dłuższe niż osoba, która na nim śpi. Jego szerokość sprawdzamy kładąc się na nim i zginając ręce w łokciach. Po zgięciu ręce nie mogą wystawać za ramę.

Nawet w najwygodniejszym łóżku nie będzie ci przyjemnie bez pościeli. Sypialnia to miejsce, w którym królują różnorodne tekstylia. Są to materiały uplecione lub utkane z różnej grubości nici i przędz, które pochodzą z elementów roślin (len, bawełna, konopie), pracy gąsienic (jedwabne kokony), futra zwierząt (owca, lama) lub związków chemicznych.

O tekstyliach ubraniowych możesz też przeczytać w przedpokoju.

Musisz wiedzieć, że tekstylia są dziełami dizajnerów. Projektant wymyśla deseń, czyli wzór na tkaninie. Odpowiednio dobiera rodzaj materiału do pościeli, kanapy czy abażuru. To on będzie stanowił o wyglądzie i wytrzymałości danej rzeczy.

Lampy

A jeśli już wspominamy o abażurze, warto przyjrzeć się oświetleniu.

lampy

Oświetlenie dzielimy na naturalne (światło słoneczne) i sztuczne (światło żarówki). Światło naturalne jest najzdrowsze dla naszych oczu, z kolei sztuczne oświetlenie daje nam możliwość dłuższego funkcjonowania w ciągu doby.

W każdym pomieszczeniu powinniśmy mieć możliwość regulowania oświetlenia. Służą do tego rolety, zasłony, firany i oczywiście lampy. Dają one światło rozproszone, bądź skupione. Dizajnerzy naprawdę mogą się popisać pomysłowością przy projektowaniu oświetlenia.

Uznanie autorstwa - Użycie niekomercyjne - Bez utworów zależnych 3.0 Polska