Dizajn jest procesem, to znaczy, że ma swój początek i koniec, trwa określony czas i dzieli się na różne etapy. Proces ten łatwo zrozumieć i zapamiętać dzięki zasadzie 5P.
Zobacz jakie to proste!
- pomysł – myśl, która wpada do głowy, gdy chce się zrobić coś nowego
- projekt – żeby sprawdzić czy pomysł jest dobry, należy przygotować szkic - rysunek, który zawiera wymiary, kolory, kształty, materiały (o których więcej przeczytasz poniżej) i dokładny opis pomysłu
- prototyp – pierwsze próbne wykonanie wymyślonego wcześniej przedmiotu
- produkt – gotowy przedmiot wykonany zgodnie z pomysłem projektanta, gotowy do sprzedaży i użycia
- przestrzeń – miejsce dla gotowego przedmiotu
I jeszcze kilka przydatnych pojęć do przyswojenia:
- dizajn – z języka angielskiego „design”, czyli projektowanie – wymyślanie i wykonywanie przedmiotów codziennego użytku
- dizajner = projektant
- wzornictwo przemysłowe = projektowanie użytkowe - kierunek studiów, który kształci dizajnerów
- wzornik – zbiór różnych materiałów, kolorów, wzorów, z których korzysta dizajner podczas przygotowania projektu
- dziedziny dizajnu – meble, projektowanie graficzne, ceramika, szkło, moda, środki transportu, projektowanie wnętrz, architektura, projektowanie opakowań, projektowanie przestrzeni miejskiej
Warto też znać różnicę między dizajnem przemysłowym a artystycznym. Spójrz!
Dizajn przemysłowy
- Zanim dizajner stworzy projekt, grupa specjalistów przeprowadza naukowe badania i testy sprawdzające czy produkt jest potrzebny i jak najlepiej go zrobić. Jest to ważne ponieważ produkt ma służyć jak największej ilości ludzi.
- Projekt trafia do fabryki i produkowany jest masowo, to znaczy w ogromnej liczbie takich samych egzemplarzy.
- Projektując coś, co ma być powszechne, dizajner musi wziąć pod uwagę niskie koszty przygotowania, łatwość produkcji, montażu i transportu.
- Są to produkty potrzebne, których używamy na co dzień.
Dizajn artystyczny
- Projekty, które tworzone są w niewielkich ilościach.
- Czasem projekty artystyczne pojawiają się w wyniku eksperymentu, prób z materiałami, kształtami albo nawet gotowymi realizacjami. Dzięki temu wyłaniają się zupełnie nowe, dotąd niespotykane formy i funkcje przedmiotów.
- Dizajner myśli o rzeczy jako o dziele sztuki, które może kosztować bardzo dużo i którego produkcja i transport mogą być droższe niż w przypadku masowego produktu. Dizajn artystyczny trafia zazwyczaj do nielicznych ludzi.
- Produkty często trafiają do muzeów, galerii sztuki i kolekcjonerów (czyli osób kupujących i zbierających różne rzeczy, z których tworzą kolekcje). Więcej o takich rzeczach dowiesz się w pokoju dziecięcym.
- Są to produkty, które niekoniecznie muszą spełniać swoją funkcję, przede wszystkim mają być piękne i wprawiać w zachwyt.
Tworzywa
Wybór materiału jest niezwykle ważny dla całego procesu projektowania. Do wykonania produktu należy wybrać tworzywa, które spełniają pewne zadania – np. będą bardzo trwałe (np. niektóre metale i plastiki), będzie je można łatwo umyć (np. gładka powierzchnia szkła, plastiku, metalu), będą przezroczyste (np. szkło lub plastik), będą miękkie (np. tkaniny, gąbka). Pamiętaj, że materiałów jest o wiele więcej, a naukowcy wciąż wymyślają nowe, bardziej użyteczne, a także ekologiczne materiały.
Niektóre przedmioty mogą składać się z kilku materiałów jednocześnie. Przykładem może być sofa – stelaż wykonany jest z drewna, wszystkie elementy są połączone metalowymi zaczepami, śrubkami, a całość pokryta jest gąbką i grubą tkaniną, która gwarantuje wygodę.
Podobnie ma się sprawa np. z samochodem, o którym dowiesz się więcej w garażu.
Więcej
Uznanie autorstwa - Użycie niekomercyjne - Bez utworów zależnych 3.0 Polska