Łazienka

wiedza

Kuchnia

ilustracje przygotowała Anna Sztromwasser

Kuchnia jest w każdym domu. Może być malutka, wielka, niska lub wysoka, kwadratowa albo prostokątna, może być osobnym pomieszczeniem albo częścią pokoju. Ale kuchnia być musi! Ludzie lubią jeść i lubią też gotować! Aby mogli to robić potrzebne jest odpowiednie miejsce i mnóstwo wynalazków.

Lodówka

lodówka

To przykład sprzętu AGD – ten skrót oznacza artykuły gospodarstwa domowego.

Lodówka działa dzięki kilku podstawowym elementom, wcale nie jest tak skomplikowana jak mogłoby się wydawać!

  • prąd – lodówka nie może działać bez energii elektrycznej, która napędza silnik, a ten zasila sprężarkę
  • sprężarka – tłoczy płyn chłodniczy do krążenia w całej lodówce. To ten płyn odpowiada za niską temperaturę. To zupełnie jak w ludzkim organizmie! Nasze serce tłoczy krew do tętnic i naczyń krwionośnych, dzięki którym rozchodzi się ona po całym ciele.
  • parownik – dzięki parownikowi lodówka pobiera ciepło od jedzenia
  • skraplacz – pobrane ciepło zamienia w zimno
  • termostat – uruchamia i wyłącza agregat, dzięki czemu lodówka nie musi pracować cały czas i tym samym zmniejsza zużycie prądu

Zastawa stołowa

dodizajnu zastawacala out 4

... a także: talerz płytki, talerz głęboki, talerzyk deserowy, półmisek, misa, solniczka i pieprzniczka, dzbanek, kubek, kieliszek, szklanka, filiżanka, czarka, pałeczki, imbryk, patera, taca, kufel oraz sztućce – nóż, łyżka, widelec.

Zastawa stołowa, zwana też serwisem najczęściej wykonana z ceramiki i szkła.

Szkło to ważne tworzywo nie tylko w kuchni!

null

Szkło ma wiele zastosowań – robi się z niego naczynia, ozdoby, meble, a nawet buduje domy. Dowiedz się jak powstaje!

  1. Szkło produkuje się w hutach. Tworzące szkło substancje chemiczne są sypkie i występują w dobrze znanym nam piasku.
  2. Substancje chemiczne, po odważeniu i zmieszaniu, zsypuje się do pieców szklarskich. Ogrzane są one do temperatury kilku tysięcy *C. Wytapia się w nich masę szklarską.
  3. Z masy formuje się odpowiednie wyroby przez prasowanie, ciągnienie, walcowanie, wydmuchiwanie lub wytłaczanie w formach.
  4. Po kilku tygodniach stygnięcia i twardnienia, szkło nadaje się do użytku. Trafia z fabryki do sklepów, a potem do naszych domów.

Food design

Food design to projektowanie jedzenia. Dizajnerzy myślą o tym co i jak przygotować na talerzu, nie tylko po to, by wyglądało smacznie, ale także wyjątkowo! Zaskakują zestawieniami kolorystycznymi i smakowymi. Projektanci zajmujący się tą dziedziną dizajnu tworzą jadalne talerze i szklanki, myślą o tym jak najlepiej wykorzystać jedzenie, by go nie marnować oraz jak sprawić, żeby nudne restauracje zaczęły przyciągać klientów nowymi pomysłami. Do swoich potraw dochodzą często drogą eksperymentów.

Uznanie autorstwa - Użycie niekomercyjne - Bez utworów zależnych 3.0 Polska

Pokój dziecięcy