Przedpokój

wiedza

Łazienka

ilustracje przygotował Paweł Borkowski

Czy możesz sobie wyobrazić, że kiedyś korzystanie z wody nie było takie łatwe jak dziś? Trzeba było wyciągać ją z głębokiej studni za pomocą wiadra, a później przynieść do domu. Teraz jest to dużo prostsze! Wszystko dzięki urządzeniu, które choć wygląda niepozornie kryje w sobie wiele elementów i tajemnic. To kran – wystarczy go odkręcić, a ciepła lub zimna woda poleci od razu.

Budowa kranu

kran
1. jedna dźwignia/uchwyt lub dwa kurki
pozwalają na mieszanie wody ciepłej i zimnej
2. Wylewka
to rurka, z której leci woda
kran
3. zawory, nakrętki, uszczelki
sprawiają, że woda nie przecieka, a rury szczelnie prowadzą wodę do kranu
4. Rury
doprowadzające wodę

Kran (zwany baterią łazienkową) może wystawać ze ściany albo być przymocowany do umywalki. Wszystko zależy od wcześniejszego projektu, który bardzo dokładnie pokazuje system doprowadzenia wody do poszczególnych sprzętów: umywalki, prysznica, wanny, bidetu czy też kuchennego zlewu. Ale kran to tylko mały element skomplikowanego układu rur i zaworów, schowanego sprytnie w ścianach i podłodze.

Zazwyczaj też jest wykonany z metalu, a właściwie stopów metali – jest twardy i odporny na uszkodzenia, a także gładki, by można go było łatwo umyć.

Muszla klozetowa

kran
1. muszla klozetowa
jest zrobiona z ceramiki
2. Syfon
łączy muszlę z rurami kanalizacyjnymi. Pozostaje w nim zawsze trochę czystej wody, która zapobiega wydostawaniu się nieprzyjemnych zapachów z kanalizacji
3. Spłuczka
pozwala na spłukanie kupy lub siku wodą do kanalizacji
4. Deska sedesowa
zazwyczaj robi się ją z plastiku

Muszla klozetowa = WC (czyli z języka angielskiego – water closet)

Ceramika

Ceramika to nazwa tworzywa, z którego wykonuje się na przykład umywalkę, toaletę, bidet albo pisuar, ale też inne przedmioty. Zajrzyj do kuchni, by je zobaczyć.

Ceramikę tworzy się z masy złożonej z gliny i różnych dodatków mających ją wzmocnić i zapewnić jej trwałość.

Ceramika

Proces wytwarzania ceramicznych przedmiotów polega na:

  1. Przygotowaniu masy ceramicznej do formowania, czyli wymieszaniu 
rozdrobnionych i zmielonych składników.
  2. Formowaniu ręcznym lub z pomocą maszyn – przypomina to pieczenie ciastek lub zabawę w piaskownicy przy użyciu foremek.
  3. Suszeniu, które służy usunięciu wody z uformowanych wyrobów – jeśli glina byłaby mokra po wsadzeniu do pieca rozpadłaby się na kawałki.
  4. Wypalaniu w piecach ceramicznych w bardzo wysokiej temperaturze – nawet do 2000*C.
  5. Szkliwieniu i zdobieniu, czyli pokrywaniu wypalonego przedmiotu cienką warstwą szkliwa (trochę jak lukrowa polewa na cieście). Sprawia ono, że przedmiot nie przepuszcza wody i jest bardziej trwały. Szkliwa, tak jak farby, mogą mieć różne kolory.

Uznanie autorstwa - Użycie niekomercyjne - Bez utworów zależnych 3.0 Polska

Kuchnia