Król lew?

działanie

Do góry nogami

scenariusz warsztatów

Celem warsztatu jest stworzenie uczestnikom możliwości do wykonania wielkoformatowych obrazów za pomocą odbijania wzorów stopami.

Uczestnicy
zespoły rodzinne
Czas trwania
4 godziny (najlepiej w wariancie działania dwudniowego, po 2 godziny każdego dnia)
Materiały
  • klapki-japonki z tworzywa sztucznego (pianki), w różnych rozmiarach
  • karimata piankowa do pocięcia na mniejsze kawałki
  • nożyczki
  • klej na ciepło
  • białe prześcieradła
  • tusze kreślarskie, najlepiej w jednym kolorze
  • plastikowe tacki do wylania tuszu
  • folia malarska (opcjonalnie, do zabezpieczenia podłogi)

Przebieg

  1. Warsztat rozpoczynamy od rozmowy o projektowaniu obuwia – o tym, po co nam właściwie buty, z jakich elementów się składają, jak różnorodne fasony tworzą projektanci.
  2. Wszyscy uczestnicy warsztatu otrzymują klapki-japonki, które w dalszej części działania przerobią na “pieczątki”. Korzystając z kawałków piankowej karimaty, uczestnicy przygotowują elementy, które następnie przyklejają klejem na ciepło do podeszwy klapków. W naszym wariancie warsztatu były to rozmaite trójkąty, gdyż zależało nam na odniesieniu się do uproszczonego kształtu góry. Warto zwrócić uwagę, by kształty były ograniczone, geometryczne, niezbyt skomplikowane.
  3. Po przyklejeniu elementów do spodu klapków, “pieczątki” muszą przeschnąć, a klej musi wystygnąć, dlatego zachęcamy do kontynuowania działania następnego dnia.
  4. W kolejnym dniu warsztatowym tworzymy graficzne kompozycje na białych tkaninach. Rozkładamy je na podłodze (najlepiej jeśli można wyjść z działaniem na zewnątrz), na tacki wylewamy tusze. Uczestnicy ubierają przygotowane przez siebie wcześniej klapki, maczają je w tuszu i odbijają wzory na materiałach. Rodzinne zespołu tworzą wspólne wielkoformatowe kompozycje.
  5. Z przygotowanych prac można stworzyć małą ekspozycję – dobrze będą wyglądać np. wywieszone na sznurkach, spięte drewnianymi klamerkami.

* Działanie odbyło się w kontekście wystawy "Czarodziejska góra" prezentowanej galerii BWA SOKÓŁ w Nowym Sączu w 2015 roku.

Uznanie autorstwa - Użycie niekomercyjne - Bez utworów zależnych 3.0 Polska

Łaziennik