Pokój dziecięcy

wiedza

Ogród

ilustracje przygotowała Malwina Hajduk

Projektanci nie odpuszczają nawet w kwestii ogrodu! Żeby był wygodny i sprawiał nam radość musi być dobrze przemyślany.

Projektowanie ogrodów to proces polegający na planowaniu przestrzeni ogródka tak, by spełniał on nasze oczekiwania.

Projektant dopasowuje drzewa, kwiaty, krzaki i wszelkie inne rośliny, a także ścieżki, stawy i meble, tworząc z nich układy mające uczynić ogród pięknym i przyjemnym.

Projektuje się nie tylko ogrody prywatne (te przy domach), ale także publiczne, ogólnodostępne. Parki i skwery także potrzebują projektu.

Projektowanie ogrodów ma swoją historię. Od renesansu przy każdym pięknym pałacu rozpościerał się ogród, o który dbała cała rzesza ogrodników, czyli wykwalifikowanych opiekunów ogrodów. Od tego czasu, aż do dziś wyróżniają się dwa style urządzania ogrodów.

Najważniejsze style ogrodowe

styl francuski

Styl francuski to inaczej mówiąc styl barokowy lub regularny. Ogrody tworzone w tym stylu pokazują absolutną dominację człowieka nad naturą. Kompozycja takich ogrodów jest uporządkowana i symetryczna. Drzewa i krzewy przycina się tworząc fikuśne figury. Żadna roślina nie rośnie przypadkowo i kwitnie bądź zieleni się na dokładnie określony kolor. Z drzew, krzewów i żywopłotów tworzy równe aleje, ścieżki, a czasem nawet labirynty!

styl angielski

Styl angielski jest zupełnie inny. Projektanci tego stylu stawiają na swobodę natury i tylko przystosowują ją do wymagań człowieka. Dobierają odpowiednio rośliny komponując ścieżki, łąki czy klomby. Nawiązują do naturalnego krajobrazu lasu, puszczy lub boru. Kiedyś popularne były w takich ogrodach sztuczne ruiny na przykład antyczne kolumny lub kamienne ściany zamku. Wyglądają zupełnie jak scenografia w teatrze! Budowle te miały przypominać o dalekiej przeszłości i wprowadzać w romantyczny nastrój.

Co jeszcze znajdziemy w ogrodach?

Naszym zdaniem, najprzyjemniejszą częścią ogrodu jest trawa. Soczysta, zielona, gęsta, miękka. Jak dywan. Miło jest zdjąć buty i pobiegać na boso, pograć w piłkę lub po prostu poleżeć na niej, prawda?

Zielony może być nie tylko trawnik, ale także dom! Coraz częściej można spotkać zielone ściany bądź dachy budynków. To zasługa skrupulatnie zaprojektowanego systemu, który pozwala roślinom rosnąć na tych nietypowych powierzchniach, dba o nawadniania ich, a także pozwala budynkowi prawidłowo funkcjonować. To dobre rozwiązanie dla dużych miast, gdzie często brakuje zieleni i czystego powietrza.

Tym, którzy chcą wyhodować coś do zjedzenia, dizajnerzy zaproponują grządki. Grządka to nieduża wydzielona powierzchnia ziemi, na której rosną owoce i warzywa, a także zioła. Taką małą przestrzeń wydziela się również dla kwiatów i nazywa się ją wtedy rabatką.

grza dki

Nawet jeśli nie masz ogrodu, rośliny mogą zakwitnąć na twoim balkonie lub parapecie. Zatem każdy może mieć swój własny ogródek.

Wspólne przestrzenie zielone

Jeśli jednak korzystasz z parków lub skwerów, pamiętaj, że każdy musi o nie dbać, bo są wspólnymi zielonymi przestrzeniami.

Nie wolno więc śmiecić, niszczyć ławek ani sprzętów na placu zabaw, trzeba także sprzątać po swoim psie. Należy szanować te przestrzenie, ponieważ pozwalają odpoczywać mieszkańcom miast, oczyszczają powietrze, a także stanowią dom dla owadów, ptaków i wielu małych zwierząt.

Projektanci stosują różne rozwiązania, by urozmaicić nam kontakt z zielenią w mieście. W parkach, wzdłuż głównych alei rosną drzewa. Stoją też tam kwietniki zwane również klombami.

W niektórych parkach można schować się przed słońcem lub deszczem w altanie. Jest to mała i lekka budowla ogrodowa, przypominająca domek. Rzadziej pojawia się pergola. Jest zbudowana z podpór-słupków, połączonych dachem w formie kratownicy, a więc z dużymi otworami. Gdy pergolę obrosną pnącza, przypomina zielony tunel.

szklarnia

W niektórych ogrodach miejskich możemy zobaczyć także szklarnie i oranżerie. To miejsca zbudowane tak, by wpadało tam dużo naturalnego światła. Mają więc szklany dach i bardzo dużo okien. Szklarnia służy do hodowania owoców i warzyw, a także innych roślin, które potrzebują odpowiedniej temperatury, nawodnienia czy oświetlenia. Oranżeria (inaczej pomarańczarnia), to miejsce dla roślin egzotycznych, które poza nią nie mogłyby przeżyć.

W parkach i na skwerach nie może zabraknąć ławek, kubłów na śmieci, latarni, czasem pojawiają się także stawy, fontanny, place zabaw, a nawet przyrządy do ćwiczeń, to elementy tak zwanej małej architektury, je także trzeba zaprojektować.

Uznanie autorstwa - Użycie niekomercyjne - Bez utworów zależnych 3.0 Polska

Garaż