Celem działania jest zwiększenie świadomości dotyczącej pojęcia jakim jest dizajn, a także pokazania wielości jego definicji, poprzez wcielenie się w rolę badacza.
- kartki A4 białe
- czarne markery
- białe T-shirty
- kartony do podłożenia pod koszulki
- podkładki do pisania
- czarne mazaki / długopisy
- obiekty i / lub wydruki zdjęć
- dwa duże arkusze papieru
Przebieg
-
Pierwsza część to próba poszukiwania definicji słowa “dizajn”. Zachęcamy uczestników do burzy mózgów – proponowania własnych, różnorodnych definicji, skojarzeń, haseł. Zapisujemy wszystkie propozycje dzieci, pamiętając jednak, że proces ten należy podsumować, by zwrócić uwagę na najważniejsze pojęcia/hasła:
-
dizajn to przedmioty / rzeczy codziennego użytku
-
projekt / projektant / projektowanie
-
proces (pracy projektanta i powstawania przedmiotów - od pomysłu przez projekt i prototypt do produktu)
-
funkcjonalny / użytkowy / potrzebny
-
dizajn a sztuka
-
Dalsza część warsztatu to praca twórcza, polegająca na przygotowanie koszulek dla ankieterów z jednym, wybranym przez sobie hasłem/definicją dizajnu. Dzieci samodzielnie tworzą napisy na swoich koszulkach.
-
Kolejny etap działania to możliwość sprawdzenia się w roli badacza. Dzieci pracują metodą badania w terenie – wychodzą na ulicę lub na szkolny korytarz, by jako ankieterzy zapytać przypadkowe osoby o ich propozycje zdefiniowania dizajnu. Pytanie, które im zadają to: “co to jest dizajn?”. Uczestnicy warsztatu zapisują usłyszane definicje, notują hasła zaproponowane przez przechodniów – każde na osobnej kartce.
-
Dzieci wracają do sali warsztatowej, by podzielić się zebranymi przez siebie hasłami. Wspólnie odczytujemy zebranych odpowiedzi, grupujemy je i dyskutujemy o wynikach badania.
-
Pracę z zebranym podczas warsztatu materiałem można kontynuować na wiele sposobów. Może ona stać się punktem wyjścia do tworzenia wystawy, publikacji, serii gadżetów (koszulek, kubków, plakatów) bazujących na różnych / najciekawszych / najbardziej zaskakujących hasłach.
* Działanie odbyło się w kontekście wystawy "Rezolucje. Projektowanie zmian" prezentowanej w galerii Dizajn BWA Wrocław w 2015 roku. Zdjęcia: Alicja Kielan / dzięki uprzejmości BWA Wrocław
Więcej
Uznanie autorstwa - Użycie niekomercyjne - Bez utworów zależnych 3.0 Polska